Kalça Sorunları

Kalça artroskopisi

Kalça artroskopisi kalça ekleminin içine artroskop denilen uzun teleskopik kameralarla bakmak ve inceleme yapmak anlamına gelir. Artroskopi işlemi genel ya da bölgesel anestezi altında, ameliyathanede steril koşullar altında uygulanır. Bölgesel anestezide belden yapılan iğne ile her iki bacak uyuşturulur ve hasta uyutulmadan ameliyatı yapılmış olur. Artroskopi işlemi için kalça çevresinde 2 ya da 3 küçük kesi yapılır ve cerrahi işlemler bu giriş deliğinden kalça eklemi içine sokulan kamera ve cerrahi aletler yardımıyla yapılmış olur.

Kalça artroskopisinin avantajlarını şöyle özetlemek mümkündür: Açılan küçük deliklerden yapılan bir cerrahi işlem olmasından dolayı hastanın ameliyat sonrasında iyileşme süresi açık yöntemlere göre daha kısadır. Eklem kesilip açılmadığından enfeksiyon gelişme riski daha düşüktür. Küçük deliklerden yapılan bir cerrahi işlem olmasından dolayı hastanın ameliyat sonrası hissettiği ağrı daha az olur. Özellikle sporcularda spora dönüşü hızlandıran bir yöntemdir.

Kalça Artroskopisi İle Hangi Hastalıklar Tedavi Edilebilir ?

Kalça artroskopisi daha yeni uygulanan bir yöntem olmakla birlikte artık sıkça uygulanmaya başlanmıştır. Kalça ekleminde en sık karşılaşılan patolojiler olan kıkırdak yırtıkları, kıkırdak yaralanmaları, kemiksek çıkıntılar ve sürtünme sendromları artroskopik yöntemlerle tedavi edilirler. Ayrıca kalça içindeki serbest kıkırdak parçalarının çıkarılması da yine artroskopik olarak mümkündür. Ayrıca kalça eklemi içinde gelişen ve takılma-ağrı gibi yakınmalara yol açan eklem zarının büyümesi ile ortaya çıkan sinovit tablosu da yine artroskopik olarak tedavi edilebilmektedir.

Artroskopinin Komplikasyonları Nelerdir ?

Artroskopi kapalı bir yöntem olmakla birlikte düşük oranda komplikasyonlara sahiptir. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz: Eklemde enfeksiyon gelişmesi, tromboemboli (bacak damarlarında oluşan pıhtıların başka organlara giderek damarları tıkaması), cerrahi işlem sırasında kıkırdakların zarar görmesi, ameliyat sonrası bacak ve uyluk iç kısımda uyuşukluk hissi. Bu komplikasyonlardan korunmak için artroskopiyi yapan hekim ve anestezist gereken önlemleri alırlar. Ameliyat sonrası erken dönemde hastayı hareketlendirip fiziksel aktivitesini eski haline getirmeye gayret ederek ortaya çıkma olasılığı olan komplikasyonlar en aza indirilmiş olur.

 

Kalça eklemi artrozu

Kalçanın Sıkışma Sendromu