DEQUERVAİN TENOSİNOVİT (BAŞPARMAK TENDON SIKIŞMASI) NEDİR?

Başparmağa ait tendonlarının (kirişlerin), el bileği seviyesinde kanal içinde zorlanması ve iltihabı (emflamasyonu) nedeniyle gelişen bir hastalıktır. El bileğinde ağrı ile karşımıza çıkan bu hastalık, İsviçreli cerrahın adıyla (Fritz de Quervain) anılır. Özellikle, yumruk yapma, objeleri kavrama ve tutma sırasında ağrı oluşur.

De Quervain Tenosinoviti neden olur? Kimlerde daha sık görülür?

 

Çoğunlukla orta yaşlı (40-50 yaş) kadınlarda görülür. Zorlayıcı ve tekrarlayıcı hareketler sonrasında inflamasyon tendon çevresinde şişmeye, genişlemeye ve başparmak hareketlerinde zorluk ve ağrıya neden olur. Özellikle yeni annelerde bebeklerini taşırken elin aldığı pozisyon; hamilelik ve emzirme dönemindeki hormonal dalgalanmaların etkileri bu durumun ortaya çıkışını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra geçirilmiş el bileği kırıkları, travmalar, alışık olunmayan kilolarla yapılan ağırlık egzersizleri sonrasında, romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar da de Quervain tenosinovitine yol açabilir. Fakat çoğu kez soruna yol açan neden kesin olarak belirlenemez.

 

 

De Quervain Tenosinoviti bulguları nelerdir?

 

El bileğinin başparmak tarafında görülen ağrı, hassasiyet ve şişlik en tipik belirtidir. Ağrı çoğunlukla aşağıda başparmağa, yukarıda ön kola doğru yayılım gösterir. Başparmağın da kullanıldığı güçlü kavrama ve el bileğini döndürme hareketlerinde ya da kabaca başparmağı dirence karşı kaldırma hareketlerinde ağrı artar. Özellikle, başparmak avuç içine alınıp el bileği serçe parmak istikametinde büküldüğünde şiddetli ağrı olur.

De Quervain Tenosinoviti tedavisi nasıl yapılır?

 

Başlangıç döneminde başparmağın ağrılı hareketlerini engelleyen ateller ortalama 3 hafta kullanılır. Bunun yanı sıra, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar verilir. Lokal kortizon veya enjeksiyonları yapılabilir.

Konservatif yöntemlere yanıt alınamayan olgularda kesin ve son derece yüz güldürücü sonuçlar cerrahi yöntemlerle alınır. Ameliyat el bileğine lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilebilir. Cerrahi olarak tendonları sıkıştıran tünel açılarak tendonların rahat hareket etmesi sağlanır, böylece ağrı ortadan kalkar.