Paten / Kaykay Kazaları

YAZ GELDİ; PATEN, KAYKAY KAZALARINA DİKKAT!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel Uyarıyor!

 

“ÇOCUKLARINIZIN DÜŞMELERİNİ ÖNEMSEYİN!”

Geldi geliyor derken karneler alındı tatil başladı. Milyonlarca çocuk yoğun geçen kış mevsiminin stresini eğlenerek geçireceği günlere yelken açtığı şu günlerde, onları bekleyen tehlikeler de yok değil. Özellikle çocuklarına karne hediyesi olarak paten, kaykay ve bisiklet alan anne babaları bazı tehlikeler bekliyor. Çünkü çocukluk dönemindeki düşmeye bağlı kazalar kötü sonuçlar doğurabiliyor. Çocuklarda düşmeye bağlı yaralanmaların önemsenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Levent Altınel: “Yaz tatilinin başlamasıyla çocuklarda düşme ve çarpmaya bağlı vakalarda artış yaşanıyor. Anne babalar çocuklarındaki özellikle düşme sonrasında oluşan hasarlarda mutlaka uzman bir doktora başvursunlar” dedi.

 

 

Tekerlekli paten kaymak hem hobi hem spor amaçlı yapılan bir faaliyet. Her yaştan insana hitap eden tekerlekli patenlere ilgi özellikle yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde çocuklarda ve gençlerde daha da artmış durumda. Ne var ki bu ilgiyle birlikte doğru orantılı olarak paten, kaykay ve bisiklet kazalarında büyük bir patlama yaşanıyor çünkü; paten kaymak zevkli ve sağlıklı olduğu kadar bilinçsizce yapıldığında ciddi sakatlanmalara sebep olabiliyor. Yapılan araştırmalar çocukların yaz aylarındaki gözdesi olan paten ve kaykaylar yüzünden düşmeye bağlı olarak yaralananların sayısının arttığını ortaya koyarken, spor kazalarında yaralanan her beş kişiden birinin paten, kaykaydan kayarken düşenler olduğu da aynı araştırmanın sonuçları arasında yer aldı.

 

Paten –Kaykay-bisiklet Düşmesi Sonrası Kırıklara Dikkat!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Altınel, çocuklarda düşme ve çarpma sonucu oluşan kırıkların özellikle yaz aylarında yoğunlaştığına dikkat çekerek, çocuklarda kazalar sonucunda oluşan kırıkların önemsenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Prof. Dr. Levent Altınel; çocuklarına paten alan anne babaların dikkatli olmalarını tavsiye ederek, çocuk kemiği ile erişkin kemiğinin farkı olduğunu bu yüzden oluşan kırıklarında farklı özellikleri barındırdığını belirtti. Prof. Dr. Levent Altınel; “Paten kazaları en çok yüzüstü kapaklanarak meydana geldiğinden, kaza sırasında en çok dirsekler, dirsekten aşağısı ve özellikle el bilekleri zarar görüyor. El bileği, kol, ön kol, köprücük kemiği ve ayak bileği kırıkları da çocuklarda sık görülen kırıklara örnektir. “ dedi.

 

Çocuklarda oluşan kırığın tedavisi, kırığın tipine ve çocuğun yaşına bağlı olarak değiştiğini belirten Prof. Dr. Levent Altınel; çocuklarda kırık tedavisinin genellikle 3-5 hafta arasında değiştiğinin altını çiziyor. Altınel; “Özellikle çocuklarda düşmeden ya da çarpmadan etkilenen bölgede şişlik, morarma ve hareket kısıtlılığı varsa mutlaka ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. Çocuklarda bu tür kazalar sonrası oluşan kırıklarda, kemik zarının kalın olması nedeniyle kırık parçalar ayrışmaz ve bazen röntgenlerde fark edilmeyebilir. Tedavi edilmemiş veya atlanmış çıkık ve kırıklar ileride çocuklarda fonksiyon kısıtlılığına, yanlış kaynamalara neden olabilir.  Bazen de kırık, kemiğin büyüme çekirdeğine uzanır veya büyüme çekirdeğini direkt veya dolaylı olarak etkileyen kırıklar görülür ki, bu durumda ileride büyümenin duraklamasına, buna bağlı olaraktan şekil bozukluğuna ve uzunluk farkına yol açabilir.” 

 

Peki, Ne Yapmalı?

Çocukların yaz aylarındaki gözdesi olan paten, kaykay ve bisiklet gibi aktivitelerden yara almadan faydalanmaları için yapılması gerekenler konusunda da tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmeyen Prof. Dr. Altınel, “Özellikle bu tip düşmelerde koruma refleksinin devreye girmesiyle bacaklar yerine özellikle el bileği olmak üzere, kol ve dirseklerde kırık oluşur. Bu tür istenmeyen durumların oluşmasını engellemek için yapılması gereken tek şey gerekli güvenlik önlemlerini almaktan geçiyor.  İlk olarak kesinlikle el bilekliği, kask, dizlik, dirseklik, gibi koruma ekipmanları kullanılmalı ki olası düşmelerde istenmeyen hasarlar oluşmasın. Bir önemli konu da sürüş için uygun alanlar seçilmeli, bu alanlar mümkünse trafiğe kapalı olmalı değilse de trafiğin çok yoğun olmadığı alanlar seçilmelidir. Ayrıca; dikkatinizi dağıtacak ve sürüş kontrolünüzü engelleyecek kulaklık ile müzik dinlemek gibi hareketlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.”

 

Çocukların eğlencesini engellemek yerine koruyucu önlemler alarak çocukların bu tür sportif isteklerine destek olunması gerektiğini de belirten Prof. Dr. Levent Altınel; “Kazalar her an hayatımızın içinde olan şeyler. Çocukları engellemek yerine onlara nasıl spor yapması gerektiğini, teknikleri ve dikkat etmesi gereken noktaları aktarmak, spor yaparken gereken koruyucu ekipmanları takmalarını sağlamak biz ebeveynlerin asli görevi. Tüm bunlara rağmen oluşabilecek istenmeyen kazalar olursa da işin uzmanı doktorlara gecikmeden başvurmak ve en doğru yöntem olacaktır.”