ESWT (şok dalga) tedavisi

ESWT nedir?

Vücut dışından uygulanan şok dalga tedavisi, veya kısaca ‘Şok Dalga Tedavisi’ olarak adlandırılan ESWT “Extracorporeal Shock Wave Therapy”; vücudun dışında oluşturulan yüksek frekanslı ve basınçlı ses dalgalarının, çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla hastalıklı bölgeye uygulanmasıdır.

 

ESWT tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

Topuk dikeni, tenisçi dirseği, golfçü dirseği, kalsifik omuz tendiniti, aşil tendiniti gibi hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar alınmaktadır. Uygulandığı bölgede kanlanmayı arttırarak, vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarının devreye girmesini sağlayarak etki eden ESWT ayrıca; kronik tendon zorlanmaları ve kaslardaki ağrılı tetik noktaların tedavisinde etkili olan bir tedavi yöntemidir.

ESWT nasıl uygulanır?

ESWT uygulanan bölgede inflamasyona neden olup, kan akışını hızlandırarak, vücudun kendini onarma mekanizmalarını uyarır ve bu sayede de kronik kas-tendon hastalıklarında iyileştirici etkiye sahiptir. ESWT tedavisi genellikle 4-8 gün ara ile uygulan 3-5-7 seans halinde programlanan bir tedavi yöntemidir. Kişiye özel değerlendirme yapılarak tedavinin dozu ve süresine karar verilir. Bir önemli özelliği de anestezi ve ön bir hazırlık gerektirmeyen bir tedavi yöntemi oluşudur. Hastaya ameliyatsız, kortizonsuz tedavi imkanı sunar. İlk tedaviden sonra bile etkinliği hissedilir. Ancak, bu etki genellikle geçicidir ve genelde ses dalgalarının darbe etkisi sonucu dokunun aşırı uyarılması ile ortaya çıkan anestezi etkisi ile ilgilidir.  Ama özellikle, seans aralarında uygun fizyoterapi egzersizlerinin de uygulandığı hastalarda 2-4 hafta içinde ağrı ve diğer yakınmalarda önemli oranda düzelme izlenir.

Dünyada son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan ESWT’nin özellikle kas-iskelet sistemine yönelik herhangi bir yan etkisi gözlenmemiştir. Bunun yanında uygulama sonrası hafif-orta derecede ağrı, kızarma, morarma veya sızlama gibi kısa süreli etkileri olabilir. İyileşme süreci içerisinde hasta günlük yaşam aktiviteleri ve iş yaşantısına devam edebilir. Tedavi sonrasında istirahat gerektirmez. ESWT tedavisinin diğer tedavi yöntemlerinden ayrıştıran bir diğer özelliği de hastalığın nedenlerine yönelik tedavi ile kalıcı iyileşme sağlıyor oluşudur.  ESWT tedavisi vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarını kullandığı için, hastalık bir kez iyileşirse tekrarlama şansı düşüktür.